Parunāsim par dzimumzīmēm

Šie mazie brūnie punktiņi, kas uz ķermeņa ir gandrīz ikvienam cilvēkam, ikdienā pārāk daudz nenodarbina mūsu prātus. Tie ir dabiska daļa no ķermeņa. Tomēr šie zīmējumi uz ādas ir mūsu uzmanības un ilgākas sarunas vērti. Tāpēc nedaudz iedziļināsimies tēmā par dzimumzīmēm un to, kas mums par tām būtu jāzina.

Kas īsti ir dzimumzīmes

Dzimumzīmes ir pigmentēti šūnu sakopojumi uz ādas. Dzimumzīmes var būt dažādos izmēros – no pavisam niecīgām līdz pat 15-19 cm lielām. Tāpat ne vienmēr dzimumzīmes ir tikai brūnā krāsā. Tās var būt arī melnas, zilas un miesaskrāsā. Arī to virsma var nebūt tikai gluda un līdz ar ādu, bet izvirzīta, rievaina. 

Dzimumzīmes pakāpeniski var rasties visas dzīves laikā. Zīdaiņa vecumā vairumam bērnu dzimumzīmju nav, bet pirmsskolas un sākumskolas vecumā tās sāk parādīties arvien aktīvāk. Dzimumzīmju daudzums uz ķermeņa var katram būt atšķirīgs. Esam taču redzējuši cilvēkus, kuriem ir izteikti daudz dzimumzīmju, kā arī tādus, kuriem ir tikai dažas. Tas, ka ir daudz šo nospiedumu uz ādas, nenozīme, ka šiem cilvēkiem kaut kas kaiš, tā vienkārši ir viņu īpatnība, ko var ietekmēt gan gēni, gan apkārtējā vide. Tomēr liels dzimumzīmju skaits attiecīgi prasa, lai par tām vairāk rūpētos un tās uzmanītu.

Riski un bažas saistībā ar dzimumzīmēm

Saistībā ar dzimumzīmēm ārsti runā par vairākiem riskiem, kas parasti ir saistīti ar onkoloģiskajām un citām ādas saslimšanām. Bīstamākā no tām ir melanoma, kas grūti pakļaujas ārstēšanai. Pastāv riski, ka dzimumzīme var kļūt par ļaundabīgu veidojumu. Tāpēc katram ir jāzina, kā atpazīt šādas situācija un kā profilaktiski rūpēties par to, lai šādā situācijā nenonāktu.

Lai noskaidrotu, vai dzimumzīme ir ļaundabīga vai ar potenciālu par tādu kļūt, ir jāapmeklē dermatologs, kurš veiks dziļāku izpēti. Dermatologs ir tas ārsts, kurš būtu jāapmeklē, lai regulāri veiktu dzimumzīmju apskati un pārliecinātos, ka nav nekā aizdomīga.

Pazīmes, kas var liecināt par nelabvēlīgām izmaiņām

Lūk, dažas būtiskas pazīmes, kuras ir jāmāk atpazīt kā bīstamas. Ja kaut ko no tā visa novēro uz sava ķermeņa, pēc iespējas ātrāk jāapmeklē dermatologs, lai veiktu pārbaudes.

  • Īsā laikā dzimumzīme kļūst daudz lielāka.
  • Dzimumzīme zaudē savas robežas, kļūst izplūdusi.
  • Dzmumzīmes virsma ir mitra, asiņo, uz tās ir kreveles.
  • Dzimumzīme ir kļuvusi sāpīga un niezoša.
  • Tā mainījusi krāsu, ir redzamas vairāk nekā divas krāsas.
  • Uz ķermeņa parādījies kāds jauns un aizdomīgs plankums.

Kā pasargāt un kopt dzimumzīmes

Lai mazinātu riskus, ka dzimumzīmes attīstās par ļaundabīgiem veidojumiem, katram pašam ir jāievēro daži būtiski nosacījumi.

Kad vajadzētu likvidēt dzimumzīmi

Mūsdienu medicīna un modernās tehnoloģijas dod iespēju pavisam ātri un nesāpīgi atbrīvoties no dzimumzīmēm. Vai un kad to darīt? Šādu iespēju var izmantot, lai mazinātu risku, ka vēlāk dzimumzīme attīstās nelabvēlīgi. Piemēram, ja tā atrodas vietā, kur regulāri pastāv traumatisma risks – to berž apģērbs, tā ir uz rokām, vietā, kur tiek likvidēts apmatojums u.c. Tad jāapmeklē dermatologs, kurš pārbauda, vai veidojums nav ļaundabīgs. un tad iespējams dzimumzīmi likvidēt ar piemērotāko metodi. Vairāk par dermatologa konsultāciju un dzimumzīmju likvidēšanu varat uzzināt šajā vietnē:

http://eraesthetic.lv/pakalpojumi/dermatologa-konsultacijas-riga.

Daudzi izvēlas atbrīvoties no dzimumzīmes arī kosmētisku iesmeslu dēļ, jo brūnais veidojums atrodas vietā, kur ne īpaši labi izskatās un traucē, piemēram, uz sejas. To droši var darīt, ja dermatologs pēc apskates to ir akceptējis.