Vai es drīkstu nēsāt kontaktlēcas?

Kontaktlēcas ir mūsdienīgs redzes korekcijas līdzeklis, par ko dzirdējuši visi. Arī tie, kuri izvēlas nēsāt brilles redzes koriģēšanai, zina, ka viņiem teorētiski ir iespēja tās nomainīt pret kontaktlēcām. Tomēr vairums cilvēku ar šo soli vilcinās, jo nav īsti pārliecināti, vai kontaktlēcas viņiem ir piemērotas. Viņi labāk turas pie pārbaudīta un zināma varianta – brillēm. Tāpēc nedaudz parunāsim par to, kam un kādās situācijās tad kontaktlēcas ir piemērots risinājums, bet kad tas nebūs piemērots variants.

Apmeklē acu ārstu, lai zinātu, vai vari nēsāt kontaktlēcas

Galvenā persona, kas var dot zaļo gaismu kontaktlēcu izmantošanai, ir acu ārsts. Viņš veiks apskati, pārbaudīs redzi un pārliecināsies, ka acu veselība ir atbilstoša, lai varētu ikdienā izmantot kontaktlēcas. Tas attiecas gan uz lēcām, ko nēsā redzes korekcijai, gan tad, ja ir vēlme nēsāt krāsainās kontaktlēcas, lai iegūtu tikai kosmētisku efektu, mainot vai akcentējot savu acu krāsu. Konsultācija pie acu ārsta ir vajadzīga jebkurā gadījumā. Acu ārsts arī izjautā par paradumiem, pastāsta par kontaktlēcu lietošanu, kopšanu, kā arī ļauj izmēģināt, kā tas ir – ielikt un izņemt lēcas. Galu galā – ārsts arī izraksta recepti kontaktlēcu iegādei, ja tas nepieciešams.

Pārliecinies, ka nav alerģiskas reakcijas uz lēcām

Pastāv iespēja, ka ir kāda nevēlama reakcija uz kontaktlēcām, kas liedz tās izmantot. To parasti pamana jau pēc salīdzinoši neilga laika, kad uzsākta lēcu lietošana. Tāpēc ir jāpavēro sava acu veselība un komforts. Ja ir apsārtums, sāpes, redze nav skaidra, sāp galva vai ir kādi citi aizdomīgi simptomi, jāvēršas pie ārsta, kā arī uzreiz jāpārtrauc kontaktlēcu izmantošana. Var gadīties, ka problēma ir nepareizi ieliktās lēcās vai tajā, ka lēca nav tīra. Bet pastāv iespēja, ka tā ir alerģiska reakcija, ka acis atgrūž šo svešķermeni, rodas fizioloģiska reakcija. Tāpat gadās, ka cilvēks nespēj ielikt lēcas, jo plakstiņu pavēršana un pirkstu likšana pie acs ābola sagādā pārāk lielu diskomfortu.

Izvērtē savu dzīvesveidu un paradumus

Kontaktlēcu nēsāšana prasa ievērot vairākus būtiskus nosacījumus, kas attiecas gan uz lēcu kopšanu, gan ielikšanu un nomaiņu. Tie ir likumi, kuriem nav atkāpju. Katram pašam jāizvērtē, cik viņš ir atbildīgs un vai spēs sekot visiem nosacījumiem, jo tikai tad kontaktlēcu lietošana būs acīm un veselībai droša.