Rūpes par senioru — kā iekārtot vidi mājās un nodrošināt komfortu

Rūpes par senioru

Saskaroties ar tuvinieka vecuma un slimības izraisītām kaitēm, fizisko un varbūt arī garīgo nevarību, ģimenes locekļi, vēlot šim cilvēkam to labāko, uzņemas rūpes par viņu. Dzīvojot vienā mājā vai dzīvoklī ar tuvinieku, kurš ir ar īpašām vajadzībām, kādu slimību, ir jāpadomā, kā telpas padarīt viņam piemērotas, ērtas un drošas, kā arī jādomā, kā nodrošināt viņam pietiekamu fizisko un emocionālo komfortu.

Ērtas un pielāgotas mēbeles

Atkarībā no tā, kāda ir seniora kustību amplitūda un spēka daudzums, telpā, kur viņš uzturas, vajadzētu izvēlēties tādas mēbeles, kas ir parocīgas, ērtas, drošas. Ja aprūpējamais vairāk laika pavada uz gultas, ir jākopj, jābaro, tad ļoti noderēs medicīniskā gulta, kas ļauj regulēt augstumu, galvgali, tai ir drošības mala un ritentiņi, kas to ļauj ērti pārvietot. Šādai gultai var arī piestiprināt medicīniskās iekārtas, ja ir nepieciešams pievienot sistēmu vai kādu citu iekārtu. Arī ratiņkrēsls vai staigulis, uz kura atbalstīties, sniegs senioram drošību un iespēju pārvietoties pašam, neiztērējot pēdējos spēkus. Jau laikus vajadzētu pārbaudīt, vai ratiņkrēsls tiek cauri durvju ailēm, vajadzības gadījumā var izņemt durvis, lai paplašinātu eju.

Vannasistaba — svarīga un bīstama zona

Seniors ir arī regulāri jāaprūpē vannasistabā. Šī ir samērā bīstama zona. Jāpadomā, kā novērst slīdēšanu gan uz grīdas, gan vannā, gan dušā. Jāiestrādā vairāki rokturi, kas ļauj senioram drošāk pārvietoties pa vannasistabu. Kamēr viņš var un grib ar savu higiēnu pats tikt galā, to noteikti vajag ļaut.

Drošības aprīkojums un palīdzības poga

Par drošību jādomā ne tikai vannasistabā, bet visā mājā. Jānovāc asie stūri, plīstošās lietas, priekšmeti, aiz kā var aizķerties. Īpaši jāpadomā par kāpnēm, gaiteņiem. Vienmēr jābūt labam apgaismojumam un arī jāmazina iespēja, ka varētu paslīdēt uz grīdas, kāpnēm. Ja senioram ir neiroloģiska rakstura problēmas, kas ietekmē atmiņu, koordināciju, spriestspējas, tad jāparūpējas, lai viņam pašam nebūtu pieejams nekas bīstams — uguns, asi priekšmeti. Tas īpaši attiecas uz virtuves zonu, kur ir gan gāzes plīts, gan asi galda piederumi.

Lai brīdī, ka senors, kurš viens pat palicis mājās, var izaukt palīdzību, var izmantot glābšanas pogu. Tā ir aproce, uz kuras ir jānospiež poga, lai signālu uzreiz saņemtu centrāle, kurai pieejami dati par izsaucēju, uzreiz arī tiek informēti tuvinieki un vajadzības gadījumā izsaukta ātrā palīdzība vai kāds cits dienests.

Higiēna, kas sniedz komfortu un saglabā pašcieņu

Ļoti bieži senioriem līdz ar slimībām un vecumu ir arī problēmas ar nesaturēšanu, kā arī to ietekmē ierobežotas kustību spējas. Tādos gadījumos tuvinieku rūpes ir arī par piemērotu higiēnu. Senioram nepieciešami pamperi. Tas ļauj parūpēties, ka gan gulta, gan drēbes ir sausas, aprūpējamais nejūt diskomfortu. Pamperi, kas pieejami slimnieku kopšanai, ir plāni, pieguloši, kvalitatīvi, tie zem apģērba nav uzkrītoši pamanāmi, tāpēc būs ērti arī tiem senioriem, kuri vēlas doties ārā un saglabāt aktīvu sociālo dzīvi. Vieni no pieprasītākajiem ir TENA pamperi un citas TENA higiēnas preces, kas paredzētas slimnieku aprūpei. Šie pamperi ir ērti uzvelkami, ļauj ādai elpot, pamperi arī neizraisa alerģisku reakciju.

Vairāk par TENA higiēnas precēm lasiet:

https://www.tena.lv/rupejoties-par-milotajiem/izstradajumi/jaunie-produkti/.

TENA produkti bez maksas pieejami, ja senioram ir noteikta diagnoze, kurai piešķir kompensējamās higiēnas preces. Pārrunājiet šo iespēju ar sava tuvinieka ārstējošo ārstu.