Modes dizains – no laika uz laiku

dizains

Katram vīrietim vismaz pāris reizes gadā rodas jautājums, kur nopirkt ziedus. Tieši tāpat katrai sievietei vismaz pāris reizes dienā rodas jautājums, ko vilkt mugurā. Mode un dizains ir kā paši tuvākie radi, tie iet roku rokā un allaž sadarbojas viens ar otru. No seniem laikiem līdz pat mūsdienām varam runāt par šo ciešo sadarbību.

Rāvējslēdzējs – agrāk kas nebijis, šodien must have

Šodien nemanāmais rāvējslēdzējs kļuvis pašsaprotams. Šo mazo, glīto aizdari sievietes visā pasaulē ik rītu izmanto, lai ātri saģērbtos. Iedomājieties vien, cik laika nāktos tērēt, ja nebūtu alternatīvas āķīšiem, cilpiņām, senlaicīgām korsetēm, spiedpogām un parastām pogām. Mūsdienās dizaineri ir ieviesuši rāvējslēdzēja aizdari ne tikai sieviešu apģērbā, bet arī vīriešu, jauniešu un pat zīdaiņu. Nevienam bērnam taču nepatīk ilga un nogurdinoša ģērbšanās, vai ne tā?

Moderno rāvējslēdzēju ar slēdzīti, kas savelk zobiņus izgudroja zviedru izcelsmes amerikāņu inženieris Gideons Sandbeks 1913.gadā. Tomēr sieviešu tērpos to sāka izmantot tikai pēc apmēram 20 gadiem no šī laika. Pirms tam tos lietoja tikai naudas maisu aizdarē, bagāžai un armijas uniformu aizdarē.

Toties mūsdienās rāvējslēdzēju lieto it visur – sākot no apakšveļas, līdz mēteļiem, zābakiem, svārkiem un pat kleitām. Kā dekoratīvu elementu to izmanto arvien retāk, laikam jau tāpēc, ka tas ir pagaidām noiets etaps. Tomēr mēs jau lieliski zinām, ka mode atgriežas.

Mode karadarbības zonā, dizaineri izmanto karu savā labā

Atsauces uz militāro atribūtiku nenovēršami parādās modē arī šodien. Militārajam stilam bijusi būtiska ietekme uz 20.gadsimta modi, dāvājot mums tādas klasiskas vērtības kā aizsargkrāsas jakas, lidotāju brilles un kaujinieku stila bikses. Tas viss ir aktuāli arī šodien, piemēram tik ļoti slavenās Ray Ban aviatoru brilles.

Pēc Pirmā pasaules kara sieviešu apģērbos parādījās uzšūtas kabatas, aukliņu aizdare, akselbantes un haki krāsa. Kāds no tā laika dizaineriem veiksmīgi radīja civilajiem paredzētu britu armijas virsnieku lietusmēteļa versiju, kuru šodien pazīstam kā tik ļoti iecienīto trenci.

Toties Otrais pasaules karš iedvesmoja modes māksliniekus un dizainerus papildināt apģērbu modeļus ar praktiskām detaļām, piemēram, ar daudzām kabatām un platām ādas jostām. Kara laikā Lielbritānijā parādījās ērti kombinezoni ar jau iepriekš minētajiem rāvējslēdzējiem, ko nakts uzlidojumos varēja zibens ātrumā uzvilkt pāri pidžamai vai naktskreklam. Toties cepures pamazām aizstāja turbāni un matu tīkliņi, ko sākotnēji lietoja, lai strādnieku mati neiekļūtu fabriku iekārtās.

Subkultūru pārstāvjiem allaž paticis militārais stils gan pretestību apliecinošā izskata, gan praktiskuma dēļ. 60.gados bija modē milzīgas, ASV armijā radītas vējjakas ar kapuci, lai pasargātu nevainojamos uzvalkus. Arī hipiji nēsāja lielus mēteļus, ko izrotāja ar miera kustības simboliem.

Vēl gluži nesen, 90.gados, Līča karu svaigie iespaidi mudināja modes dizainerus radīt jaunu ielas stilu – kaujinieku uniformām līdzīgs apģērbs apilgtās aizsargkrāsās kļuva par ierasto džinsu alternatīvu. Šķiet, ka modes pasaulē kara tematika parādās tik pat bieži kā paši militārie konflikti. Vai tas ir kāds protests sabiedrībai? Kas to zina…

Tik vienkārši… Kā džemperis

Nav jau jābūt īpaši apdāvinātam modes dizainerim, lai radītu ko tik vienkāršu kā džemperis. Tas ir vienkārši kā ziedu piegāde – pasūti un ir. Pat ziedu piegāde pie mīļotās sievietes nama durvīm liekas vairāk izsmalcināta.

Tomēr viss nav tik vienkārši kā šķiet. Džempera radītāja ir modes pasaulē tik ļoti populārā Koko Šanele (Chanel). Viņa teikusi:

“Vienkāršība ir delikāta lieta, ko nedrīkstētu sajaukt ar nabadzību. Manas veiksmes atslēga ir izpratne par to, ka greznība nav šķirama no vienkāršības.”

Viņa jau atkal bija radījusi kaut ko, kas vēlāk kļuva par vienu no katras sievietes garderobes pamatelementiem. It kā tik vienkārši – džemperis.