Mūsu lauku mājas daiļumam

lauku māja

Daiļa apkārtne veido daiļu dvēseli,  tāpēc mūsu lauku mājām jābūt daiļām, ērtām un praktiskām. Vasarā, kad darbs dzen sētā, dārzā un uz lauka, lauku sievietei neatliek laika padomāt kā ērtāk un skaistāk pārkārtot savu māju, bet garajos ziemas vakaros ir pietiekoši daudz laika šādām pārdomām un pārrunām.

Atslēgas vārds katras mājas skaistumam – kārtība un tīrība

Ikvienas mājas skaistuma pamatnoteikums ir tīrība un kārtība, tāpēc iekārtojot vai pārkārtojot dzīvokli, vispirms jāraugās, laik katra lieta, kas domāta saimniecības darbiem virtuvē, istabā vai pagalmā, būtu patiešām lietderīga un mājas nepieciešama. Visi istabās novietotie priekšmeti kalpo diviem uzdevumiem – vai nu kādam lietderīgam mērķim vai arī skaistumam. Ja priekšmets nekalpo ne vienam ne otram, varbūt to vajadzētu izsviest laukā?

Kārtība mājās iespējama tikai tad, kad katra lieta atrodas vietā, kur tai būtu jābūt. Visbiežāk mājās “mētājas” apavi. Saimniecei katru reizi nākas pārcilāt kaut kur atstātos apavus, lai uzslaucītu putekļus. Apaviem ērtāk būs ierīkot atsevišķu vietu.

Mēbeles un iekārtojums

Lauku dzīvojamai ēkai jābūt iekārtotai vienkārši, praktiski un mājīgi, kā tas pienākas pie darba cilvēkiem, kas mājās pārnāk atpūsties pēc darba dienas laukā, tāpēc greznums šeit ir lieks.

Dažās turīgās lauku saimniecībās ir novērojama cenšanās pakļauties pilsētas “likumiem” un tiekties pēc greznības – iegādātas dārgas mēbeles, pārvilktas ar dārgam mēbeļu drānām, šādām mēbelēm negribas pat pieskarties, kur nu vēl piemest savu sastrādāto miesu. Greznie spilventiņi, kas nav paredzēti galvas nolikšanai uz tiem, katrreiz jāpaliek sāņus, lai nesaņurcītu tos un nenosmērētu.

Šādā mājā cilvēks nevar atpūsties, jo jūtas neērti un saspringti. Svešās ārzemju mēbeles nekad īsti neiederēsies īstenā lauku namā. Runa nav par mājām, kurās nav ne lopu, ne lauku, tikai skaistuma dīķītis vien un puķu dārzs savam priekam.

Mūsu, latviešu, lauku mājās vislabāk iederēsies pašu koka mēbeles. Priede, ozols, bērzs, osis – šādi ir mūsu koki, no kuriem tiek darinātas vietējās mēbeles. Tās ir stipras un lieliski iederas ikvienā dizainā.  Jo gludākas un vienkāršākas līnijas, jo labāk tās izskatīsies. Lieki grebumi un rotājumi mēbeles padara grūtāk kopjamas. Diezin vai sievietei, kas pavadījusi dienu uz lauka, dārzā vai kūtī gribas vēl vakarā pucēt mēbeles, kuras dienas laikā pieputējušas lauku putekļiem.

Mēbeles jāiegādājas tādas, kuras patiešām nepieciešamas jūsu mājoklī. Piemēram, lauku mājās, visdrīzāk, būs lieks atsevišķs grāmatu plaukts un rakstāmgalds. Tā vietā var ierīkot skapi, kas transformējas, šādas mēbeles šobrīd ir modē, tās neaizņem daudz vietas un tai pat laikā izskatās ļoti gaumīgi.

Lauku mājas guļamistabā, iespējams, būs lieks tualetes galds ar spoguli. Daudz praktiskāka tā vietā būs kumode ar iebūvēto spoguli un daudzām, labi iekārtotām atvilktnēm, kurās ievietot veļu un vajadzīgus sīkumus.

Vai vajag sekot mūsdienu modei?

Šobrīd modes tendences mājokļu dizainos mainās samērā bieži un ātri. Vienu dienu modē transformējamas mēbeles, citu dienu jau masīvkoks. Līdzīgi kā grāmatvedības programmas Latvijā – tās ir dažādas un savu popularitāti gūst un no jauna zaudē. Grāmatvedības programmas Latvijā ir pietiekoši daudz, lai katrs izvēlētos sev vēlamo. Bezmaksas grāmatvedības programmas Latvijā (https://ekonts.lv/) arī vairs nav nekāds retums. Grāmatvedības programmas Latvijā ir pieejamas un nu jau nepieciešamas arī laukos un lauku mājās, kurāš pieejami datori un internets. Programmas izmanto arī lauksaimnieki un zemkopji.