Vai mūsdienās cilvēki noveco lēnāk?

novecošana mūsdienās

Skatoties ģimenes fotogrāfijas no senākiem laikiem, man vienmēr jādomā par to, cik ļoti pasaule tomēr mainās. Un tam līdzi mainās arī cilvēki. Man ir tāda sajūta, ka agrāk daudz ātrāk novecoja.

Bildē, kurā ir mana vecmāmiņa ar četriem bērniem, kur viņai ir ne vairāk kā četrdesmit gadu, viņa izskatās vismaz par desmit gadiem vecāka, kā ir patiesībā. Bet bildēs, kur viņai jau ir mazbērni, viņa tiešām izskatās pēc kārtīgas vecmāmiņas krietnā vecumā, lai gan bija tikai nedaudz pāri sešdesmit. Salīdzinu to tagad ar savu mammu, kurai arī ir četri bērni, mazbērni un tuvojas sešdesmit gadu slieksnis. Nevaru iedomāties, ka viņa izskatītos tā, kā viņas mamma šajā vecumā. Mana mamma izskatās krietni jaunāka.

Jā, tagad ir citi laiku, dzīve vieglāka, mazāk fiziski jāstrādā, ir labāka medicīna, kosmētika. Arī uzturs ir savādāks, bremzējot cilvēka ķermeņa novecošanos. Saka, ka ar visām e-vielām sevi paši iekonservējam.

Tagad sieviešu dzīve ir vieglāka.

smaidoša jauna sieviete

Ikdienā ir daudz atspaida, ko sniedz sadzīves tehnika, dažādi pakalpojumi. Kaut vai, ja salīdzina bērnu dzemdēšanu un audzināšanu. Tagad šajā jomā ir tik daudz iespēju un atbalsta, par ko mūsu vecmāmiņas pat nevarētu iedomāties. Tad ginekologs bija rajona slimnīcā, bet grūtnieces vairāk uzraudzīja ģimenes ārsts. Ja vispār viņas pie ārsta gāja, jo ginekologs jau vienmēr bijis tāds biedējošs ārsts. Sievietes domāja, ka pašas ar visu var tikt galā. Tagad ginekologs ir katrā poliklīnikā, ir arī privātprakses. Labs ginekologs Rīgā jau nu noteikti nav problēma. Arī darba metodes un attieksme, ar kādu strādā šis speciālists, ir būtiski mainījušās.

Tas ļauj sievietēm vieglāk panest grūtniecību, arī ātrāk pēc dzemdībām atgūties, saglabājot ķermeņa tvirtumu.

Par savu ārējo izskatu parūpēties tagad ir daudz vienkāršāk, nekā tas bija vecmāmiņu laikos. Protams, ka tolaik vairāk darbojās ar dabas līdzekļiem, bet tagad ir pieejama kosmetoloģija, ir attīstījusies medicīna, pieejama moderna zobu protezēšana Rīgā. Tas viss ļauj justies un izskatīties daudz labāk. Kvalitatīva zobu protezēšana ir būtisks iegvums, ko šodienas tehnoloģijas un medicīna var piedāvāt. Atceros, ka manai vecmāmiņai jau pusmūžā nebija lielākās daļas zobu. Un tā viņa arī nodzīvoja ar smaidu, kas viņai nesagādāja prieku.

Arī dzīves ilgums ir ievērojami palielinājies. Tas ir ļoti būtiski, jo ļauj ilgāk un pilnvērtīgāk izbaudīt šo pasauli. Vecumdienas tik bieži vairs nav jāpavada uz slimības gultas, bet var daudz vairāk izbaudīt visas tās aktīvās un aizraujošās iespējas, kas ir pieejamas. Seniori mūsdienās veiksmīgi iekļaujas sabiedriskajās aktivitātēs, piedalās un ir arī sociāli aktīvi.

Un to ir patīkami redzēt, ka ir aktīvi un enerģiski seniori.